Hiša generacij v Gorenji vasi

Hiša generacij bo urejena v stavbi stare gorenjevaške šole, kjer bosta vzpostavljeni enota dnevnega varstva in enota začasne namestitve. Enota dnevnega varstva bo lahko sprejela šest uporabnikov dnevno, enota začasnih namestitev pa 16 uporabnikov. Dnevno varstvo je namenjeno starejšim, ki živijo doma, nimajo pa potrebnega celodnevnega varstva oz. oskrbe svojcev. Ta oblika varstva vsaj deloma razbremeni svojce pri skrbi za starejše, hkrati pa starostnikom omogoča, da čim dlje ostanejo v domačem okolju in lažje premostijo čas do sprejema v celodnevno institucionalno varstvo.

Začasna namestitev je oblika institucionalnega varstva, namenjena posameznikom, ki zaradi poslabšanja zdravstvenega stanja, poškodbe, rehabilitacije po odpustu iz bolnišnice ali začasne odsotnosti svojcev potrebujejo celodnevno oskrbo. Začasni sprejem traja po dogovoru oz. največ 90 dni. V času začasnih namestitev so uporabnikom zagotovljene naslednje storitve: oskrba in zdravstvena nega glede na zdravstveno stanje, zdravstvenemu stanju primerna prehrana, po potrebi fizioterapevtske storitve in delovnoterapevtska obravnava ter vključitev v razne prostočasne dejavnosti. Dnevno varstvo bo delovalo v pritličju, kjer bodo urejeni velik skupni prostor, kuhinja z jedilnico in soba za počitek, stavba pa bo obdana tudi s pokrito teraso in vrtom za druženje na prostem. V zgornjih dveh nadstropjih bodo urejene še sobe za začasno namestitev starejših s spremljajočimi prostori, med vsemi etažami pa bo vgrajeno dvigalo. Ob objektu bodo urejena tudi parkirišča.

Hiša generacij za lokalno skupnost pomeni pomembno obogatitev socialnega varstva, ki bo občanom omogočala preživljanje jeseni življenja v domačem okolju. Skupaj s Centrom slepih, slabovidnih in starejših Škofja Loka, ki bo izvajal storitev, smo uspešno pridobili 1,4 milijona evrov, nepovratnih sredstev od Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti RS. V postopku oddaje javnega naročila je bila z najugodnejšim ponudnikom oz. izvajalcem del, podjetjem VG5, d. o. o., 17. junija 2021 v Sokolskem domu ob prisotnosti resornega ministra za delo, družino in socialne zadeve Janeza Ciglerja Kralja podpisana gradbena pogodba.

Pripravljalna in rušitvena dela na gradbišču so stekla kmalu po podpisu pogodbe. V letu 2021 je bilo izvedenih več del: injektiranje obstoječih kamnitih zidov, sanacija temeljev ter rušitev samostojnega prizidka garaže in objekta šole do prvo plošče, narejen je bil izkop za prizidek novega stopnišča in dvigala. Sledila so gradbena dela, v sklopu katerih smo nazaj pozidali in zabetonirali porušene etaže in novo stopnišče z dvigalnim jaškom. Ob koncu leta je bila montirana jeklena konstrukcija tehnične etaže podstrešja, s čimer je bil objekt pripravljen za začetek montaže strešne konstrukcije.

V letu 2022 je bila nameščena nova stršna kritina, zamenjana strelovodna inštalacija in nameščena strešna okna. Na novo je bila izvedena tudi vrtina za toplotno črpalko za ogrevanje objekta. V notranjosti objekta so bili izdelani talni estrihi, izvedena so slikopleskarska dela, položena keramika in kamnite talne obloge. Ureja se okolica objekta - kanalizacijski dovodi, nov elektrovod, temelji za zunanjo nadstrešnico, zunanji vrt. v celoti je zaključena fasada objekta. Zaključeno je tudi javno naročilo za celotno notranjo opremo objekta.

Gradbena dela potekajo po planu, tako da bodo zaključena v septembru 2022. Nato sledi še vgradnja notranje opreme in v začetku leta 2023 bo objekt pripravljen na sprejem prvih obiskovalcev.