Zdravje v občini 2023

20.4.2023

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je pripravil že osmo objavo podatkov Zdravje v občini. Kazalniki vključujejo podatke leta 2021 in so dostopni na spletni strani, ki omogoča tudi enostavno primerjavo z drugimi občinami.

V osrednji vsebini letošnjih kratkih publikacij za občine so se dotaknili tematike zdravstvene pismenosti prebivalcev Slovenije. Zdravstvena pismenost je ključni dejavnik ter posrednik in spodbujevalec zdravja. Je temelj za opolnomočenje in aktivno participacijo posameznikov pri skrbi za lastno zdravje in za uspešno koriščenje možnosti zdravstvenega sistema. V vsakdanjem življenju je pomembna za sprejemanje informiranih odločitev glede zdravja, obvladovanja bolezni, razumevanje zdravstvenih sporočil, komuniciranje z zdravstvenimi delavci, povezana je z zdravstvenimi izidi posameznikov in tudi s stroški zdravstvenega varstva. Več o ravni in družbenih razlikah v zdravstveni pismenosti prebivalcev Slovenije lahko preberite v osrednji vsebini kratkih publikacij Zdravje v občini.

Prikaz podatkov in kratka publikacija za občino Gorenja vas - Poljane