Tavčarjevo leto

Župan Milan Čadež: Zmoremo, če stopimo skupaj!

Za uporabo socialnih vtičnikov kot so Like, Share in Follow gumbi omogoči zunanje piškotke

16.2.2023

Intervju z županom občine Gorenja vas – Poljane Milanom Čadežem

»Zmoremo, če stopimo skupaj. Če je želja dovolj velika, se vse da. Kjer je volja, se vedno najde tudi pot,« je lani ob novinarski konferenci v dvorcu Visoko, ki se jo je udeležil tudi takratni minister za kulturo dr. Vasko Simoniti, poudaril župan občine Gorenja vas - Poljane Milan Čadež.

Bilo je to ob zaključku desetletja načrtnega vlaganja v Tavčarjev dvorec, danes Dvorec Visoko, tudi s pomočjo države, večinoma pa z občinskim denarjem, in izjemno zagnanostjo občinske uprave ter mnogih drugih v občini Gorenja vas - Poljane, ki so v tem času delali na ponovni obuditvi dvorca na Visokem. Tako ima občina v tem letu, ki ga je vlada razglasila za Tavčarjevo leto ob 100. letnici smrti tega velikega pisatelja, politika in pravnika, tudi kaj pokazati. Kaj je bilo narejenega v zadnjem desetletju in kakšni so načrti za prihodnje, smo se pogovarjali z županom Milanom Čadežem.

»Že v času, ko še nisem bil župan, sem spremljal, kaj se je dogajalo okrog Visokega in sledil sem poskusom, kako je s tem skušala gospodariti in reševati to področje še takratna skupna občina Škofja Loka. Bila so že razna prizadevanja, da bi s tem kompleksom, ki ima bogato zgodovino in velik pomen, nekaj naredilo, več ali manj pa so bile te zgodbe neuspešne. Leta 2006, ko sem prevezal vodenje občine, sem se osebno hitro angažiral. Že kmalu smo našli enega zasebnika, ki je bil pripravljen investirati, vendar se je v letih 2008-2009 zgodila svetovna gospodarska kriza in do realizacije teh zamisli ni prišlo; načrti so se zaustavili.

Leto 2011 je bilo nov mejnik, zgodilo se je na Tavčarjev rojstni dan, ko smo s kolegi nesli venec k Tavčarjevi grobnici in smo za tem posedeli na stopnicah Dvorca. Ob lepem sončnem dnevu so se mimo sprehajali ljudje, ki so spraševali, ali se bo na tem področju končno kaj zgodilo. Takrat sem rekel svoji druščini: tu moramo nekaj narediti! In leto za tem smo začeli s prenovo objekta, najprej smo prebelili nekaj prostorov v rojstni hiši in postavili razstavo. In tako je steklo.«

Od takratne odločitve in prvih začetkov je torej minilo dobrih deset let. Kaj se je v tem času dogajalo na Visokem?
»Teh mejnikov je res bilo kar nekaj, lahko bi jih podrobno našteval skozi to desetletje, vendar bi na tem mestu omenil dva ključna. Eden je ta, da je 2017 Vlada RS razglasila območje visoške in sosedove domačije za spomenik državnega pomena. In tu je še leto 2019, ko smo v tej stavbi uredili in predali namenu Kavarno, ki omogoča postrežbo mnogim obiskovalcem tudi v samem dvorcu…«

To območje je od takrat tudi priljubljeno stičišče za najrazličnejša dogajanja v dolini in širše. Vabljivo za obiske tudi iz vse Slovenije.
»Drži, zadovoljni smo, da je veliko povpraševanje za razne prireditve. Že naš Javni zavod Poljanska dolina sam organizira skozi leto vrsto zanimivih kulturnih in turističnih prireditev. Če omenim samo poroko na Visokem, kjer poročni protokol vodi oseba, ki se za to priložnost prelevi v samega Ivana Tavčarja in daje tej slovesnosti poseben čar. Seveda je tu gostoval muzikal Cvetje v jeseni, množica ljudi je pred časom obiskala koncert Perpetum Jazzile. Zelo veliko je teh dogodkov in ta prostor je postal stičišče kulture, užitkov v naravi in spoznavanju kulturne dediščine, pa tudi razvedrila in zabave ne manjka. Ljudje radi pridejo sem, tu je veliko pozitivne energije, dosti prostora za srečevanje in druženje, za otroke, dovolj je parkirnih mest.«

Rojstna hiša in zunanjost gospodarskega objekta sta že lepo urejena. Kaj se bo investicijskega na tem področju še dogajalo v prihodnjih letih?
»Da, sedaj imamo urejeno klet, kjer je servisni prostor, in pritličje tega objekta, kjer je med drugimi razstavni prostor, gostinski prostori in večja dvorana za različne prireditve, tudi poroke. V zgornjem nadstropju pa nas čaka restavriranje vseh prostorov, kjer bo še veliko dela, vendar pričakujemo pomoč in ugodne razpise ministrstva za kulturo. V sosednjem gospodarskem objektu pa v spodnjih prostorih urejamo večnamensko dvorano, saj je je v tem delu stavbe res krasna arhitekturo, namenjena pa bo za razne večje dogodke. Za zgodnji delu tega gospodarskega poslopja pa se dogovarjamo, da bi uredili okrevališče po operacijah, saj je za to okolje zelo primerno. Na ta način bi lahko zagotovili trajnejšo in vsakodnevno prisotnost večjega števila obiskovalcev in bi to področje lahko še bolj zaživelo. Treba je vedeti, da na nek način od tod izvirajo začetki preventivne medicine na Slovenskem, saj za pionirja te veje medicine velja Tavčarjev sin Igor.«

Kaj pa v občini še takoj spomni na Ivana Tavčarja, seveda poleg te rojstne hiše in kompleksa na Visokem?
»Imamo osnovno šolo v Gorenji vasi, ki je poimenovana po Ivanu Tavčarju, odprta je bila 52 let nazaj. Po vsej Sloveniji imamo ulice Ivana Tavčarja, tudi v bližnji Škofji loki, kjer tudi knjižnica nosi naslov po tem našem rojaku. Tu je še zelo uspešno domače kulturno društvo dr. Ivana Tavčarja v Poljanah, no letos pa imamo tudi Tavčarjevo leto.«

Za Tavčarjevo leto imate imenovan programski svet in okvirno je začrtan tudi program za to jubilejno leto.
»Ja, na Tavčarjevo leto smo se pripravljali že v lanskem letu. Izdali smo koledar za leto 2023 s podobami iz Tavčarjevega življenja, ki bo vso leto spominjal na ta jubilej. Zadovoljno smo, da je našo pobudo in pomen Ivana Tavčarja prepoznala tudi vlada, ki je razglasila Tavčarjevo leto. Ob tem se bomo v občini spomnili tudi 100-letnice Sokolskega doma v Gorenji vasi, ki se je pred stoletjem tudi imenoval po njem, kajti Tavčar velik pripadnik sokolskega gibanja, po drugi vojni pa so ga preimenovali v dom Partizan. To zgradbo smo pred leti tudi s pomočjo Eko sklada obnovili, tudi energetsko in statično, občinski svet pa je po obnovitvi sprejel mojo pobudo, da se ta dom poslej imenuje Sokolski dom.«

Dostopnost