Obnova lokalne ceste Murave – Gorenja Žetina, I. in II. faza

Gradbena dela sanacije I. faze obnove ceste so obsegala 1,2 km dolg odsek od Murav do Hleviš. Dela so se pričela jeseni 2019 in so bila v celoti zaključena v letu 2020.

Sanacija je v začetni gradbeni fazi obsegala utrditev temeljnih tal ceste na štirih plazovih in dveh usadih, ki so se izvedli z različnimi geološkogeotehničnimi ukrepi za stabilizacijo terena. Na plazovih 2, 3 in 4 je bila izdelana kamnita zložba s kamnom, vloženim v beton, ki je temeljena na armiranem betonskem temelju s 6m Obnova ceste Murave–Žetina, I. in II. faza dolgimi jeklenimi piloti. Izvedene so bile drenaže brežin in plazovitih območij. Na saniranih temeljnih tleh ceste pa je bil zamenjan še spodnji cestni ustroj v debelini 70 cm, urejeno je bilo odvodnjavanje ceste in položen nov asfalt. Izvajalec del je bilo podjetje Mapri Poasfalt, d. o. o., s podizvajalci, skupna vrednost vseh gradbenih del, ki so vključevala temeljito globinsko sanacijo plazovitega terena v glavnini poteka ceste, pa je znašala 1.050.000 evrov.

Gradbena dela sanacije II. faze obnove ceste so obsegala 1,2 km dolg odsek od Hleviš do Gorenje Žetine. Dela so se pričela jeseni 2020. Sanacija je obsegala utrditev temeljnih tal ceste na treh plazovih in petih usadih. Geološkogeotehnični ukrepi so bili podobni kot v I. fazi. Izvajalec gradbenih del je bila Gorenjska gradbena družba, d. d., s partnerjem VGP, d. d.. Skupna vrednost gradbenih del, ki so vključevala temeljito globinsko sanacijo plazovitega terena v glavnini poteka ceste, znaša 770.000 evrov.

Občina je za izvedbo obsežne sanacije pridobila nepovratna sredstva na podlagi sofinancerskega sporazuma z Ministrstvom za okolje in prostor, Sektor za zmanjševanje posledic naravnih nesreč, v višini 1.511.000 evrov.