Vodovod Lučine in Hlavče Njive

RS Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) je izdalo sklep in kasneje tudi odločbo o sofinanciranju operacije Oskrba s pitno vodo v porečju Sore za našo občino v višini 1.523.910 evrov nepovratnih sredstev Kohezijskega sklada EU. Uspešno je bil zaključen tudi postopek oddaje javnega naročila gradnje vodovodnega sistema Lučine (sklop-1) in vodovoda Vršajn–Brda (sklop-2), kjer sta bila v postopku oddaje JN za vsak sklop posebej izbrana dva najugodnejša ponudnika, in sicer Lavaco, d. o. o., in SGP Zidgrad, d. d. Z izbranima izvajalcema je bila 11. maja 2021 na tiskovni konferenci podpisana gradbena pogodba.

V sklopu operacije Oskrba s pitno vodo v porečju Sore v naši občini potekata dva projekta, in sicer: Vodovodni sistem Lučine in Vodovod zajetja Zarobar–VH Petelinov grič–VH Hlavče Njive in VH Gorenja vas (krajše: Vodovod Vršajn–Brda).

V postopku oddaje javnega naročile za izgradnjo vodovodnega sistema v Lučinah je bilo kot najugodnejši ponudnik izbrano podjetje Lavaco, d. o. o., Ljubljana. Pogodbena vrednost tega projekta znaša 1.900.000 evrov z DDV.
Projekt vključuje izgradnjo vodovodnega sistema (izgradnja dveh novih zajetij v Zadobju, transportni cevovod do VH Dolge Njive, oskrbovalni cevovod VH Dolge Njive–Prelesje, temeljita obnova VH Dolge Njive, vse potrebni jaški za vzorčenje, raztežilniki …) ter transportnega vodovoda Todraž–Lučine (gre za transportni vodovod, kjer se voda iz obstoječega vodovoda Todraž preko prečrpalne postaje PP Brebovnica prečrpava v VH Dolge Njive in predstavlja rezervni vodni vir za primer suše ali onesnaženja).
Izvajalec je bil uveden v delo 25. maja 2021. Kmalu zatem je začel s pripravljalnimi deli na terenu in kasneje tudi z začetkom gradnje.
Dela so se začela z izgradnjo vodovoda Todraž–Lučine v Todražu in Brebovnici. Izvedena so bila zelo zahtevna dela na podvrtavanju dolomitne kamnine ob potoku Brebovnica pod regionalno cesto in križanja pod potokom Brebovnica na več lokacijah. Na tem območju smo v letu 2021 uspešno vkopali celotni vodovod, dela se intenzivno nadaljujejo na območju Lučin, Dolgih Njiv, Prelesja in Zadobja. Projekt naj bi bil predvidoma končan do konca leta 2022.

V postopku oddaje javnega naročila Vodovod zajetja Zarobar–VH Petelinov grič–VH Hlavče Njive in VH Gorenja vas (Vodovod Vršajn–Brda), je bilo kot najugodnejši ponudnik izbrano podjetje SGP Zidgrad, d. d., Idrija. Pogodbena vrednost tega projekta znaša 1.580.000 evrov z DDV.
Projekt vključuje izgradnjo gravitacijskega visokotlačnega transportnega vodovoda od obstoječih zajetij Zarobar do VH Petelinov grič, naprej do VH Gorenje Brdo in VH Hlavče Njive in preliv viška vode do VH Gorenja vas. V sklopu projekta se obnavljajo obstoječi vodohrani Petelinov grič, Gorenje Brdo, Hlavče Njive in Suša.
Izvajalec je bil uveden v delo 25. maja 2021 in kmalu zatem je začel s pripravljalnimi deli na terenu ter začetkom gradnje. Najprej je bil zgrajen transportni cevovod pri Zarobarju, do konca leta je bil narejen odsek do Suše. Gradnja je bila zahtevna zaradi strmega terena in pobočne vode, ki je zalivala izkopano gradbeno jamo in ovirala normalen potek in napredovanje del. Dela se nadaljujejo na območju Suše, Gorenjega Brda in Hlavčih Njiv, kjer vkopavajo cevovode potekajo pa tudi priprave na sanacijo vodohranov. Predvideni rok za dokončanje tega projekta je do konca leta 2023.

Podvrtavanje ob potoku Brebovnica