Aktualno

Tavčarjev dvorec in Debeljakova domačija razglašena za kulturni spomenik državnega pomena

Za uporabo socialnih vtičnikov kot so Like, Share in Follow gumbi omogoči zunanje piškotke

20.9.2017

Ob objavi Odloka o razglasitvi Ambienta Visoške in Debeljakove domačije na Visokem pri Poljanah za kulturni spomenik državnega pomena je v torek, 19. 9., v Tavčarjevem dvorcu potekala tiskovna konferenca.

Glavni govorniki so bili:
- Damjana Pečnik, državna sekretarka na Ministrstvu za kulturo
- Boris Vičič, vodja enote Ljubljana, Zavoda za varstvo kulturne dediščine
- Gojko Zupan, sekretar v INDOK centu Direktorata za kulturno dediščino
- Miha Ješe, župan Občine Škofja Loka
- Matej Demšar, gospodar Debeljakove kmetije
- Milan Čadež, župan Občine Gorenja vas - Poljane

Vsak je predstavil svoj pogled na dogajanje na Visokem, vsi pa so bili enotnega mnenja, da brez sodelovanja vseh inštitucij, lokalnih skupnosti in ljudi, ki živijo v okolici, takega napredka pri oživitvi dvorca ne bi bilo. 
Občina Gorenja vas-Poljane je pred petimi leti po korakih pričela oživljati in postopoma obnavljati Tavčarjev dvorec, v katerem je danes veliko videti. Urejena je tudi okolica. Na travnikih med kozolcem, kapelico in dvorcem se je zvrstilo veliko odmevnih prireditev z obiskovalci od vsepovsod.
Župan je predstavil načrte za prihodnjih nekaj let in poudaril, da se bomo še naprej trudili in s sodelovanjem naredili še veliko korakov naprej. 
Letos v jesenskih dneh še načrtujemo:
- obnovo in hidroizolacijo podkletenega dela in vkop meteorne kanalizacije,
- v kleti bomo pričeli urejati prostore za sanitarije in naredili groba gradbena dela za postavitev osebnega in tovornega dvigala ter dveh prehodov med kletmi.

Za leto 2018 načrtujemo:
- dokončanje sanitarij v kleti,
- postavljeno bo stavbno pohištvo v SZ sobi,
- v sodelovanju z Loškim muzejem bo dopolnjena stalna razstava,
- v sodelovanju z Restavratorskim centrom bodo obnovljena vhodna vrata in portal,
- med drevesi bodo postavljena tudi otroška igrala.

Za leto 2019 načrtujemo:
- obnovo in ureditev glavnega prostora na JZ strani za gostinski namen z vso potrebno povezavo iz kletnih prostorov,
- ob 100-letnici povesti »Visoška kronika« bo tako urejeno celotno pritličje Dvorca.

Za leto 2020 pa načrtujemo, da bomo Dvorec odprli za celo leto in bo na voljo obiskovalcem cel dan ob vsakem vremenu. Upravljanje s promocijo in trženjem pa bo preneseno na  Javni zavod Poljanska dolina. 

Vlaganja so bila sedaj izključno finančno breme naše občine, zato so dela potekala počasi, vendar kontinuirano in vedno s sodelovanjem ZVKD-ja. Glede na to, da je visoška domačija sedaj razglašena za spomenik državnega pomena seveda upamo tudi na finančno pomoč države, s katero bodo naše želje glede obnove in oživitve dvorca hitreje uresničene.  

Fotogalerija

Poljanska cesta 87

04 518 31 00

info@obcina-gvp.si

Dostopnost