Aktualno

Otvoritev vhoda v utrdbo na Golem vrhu

Za uporabo socialnih vtičnikov kot so Like, Share in Follow gumbi omogoči zunanje piškotke

12.12.2011

Otvoritve vhoda v utrdbo Rupnikove linije na Golem vrhu se je udeležilo preko 200 ljudi.

Utrdba na Golem vrhu je ena izmed največjih utrdb Rupnikove linije. Ker je bil po vojni vhod v utrdbo zasut, je bil edini možni vhod in izhod iz nje skozi strelno lino, kar za obiskovalce ni bilo ravno prijetno in tudi ne varno. Utrdbo smo želeli približati širši množici obiskovalcev, zato smo iskali finančne možnosti za odkop in ureditev vhoda, kar nam je skozi projekt CULTH:EX Brezmejna doživetja kulturne dediščine tudi uspelo. Projekt je sofinanciran s sredstvi Evropske unije in Službe Vlade RS za lokalno samoupravo in regionalno politiko. Vrednost našega projekta znaša 89.000,00 EUR, od tega 85% sodinancira ER, 10% država in 5% naša občina. V okviru projekta bo izdelan tudi revitalizacijski koncept za oživitev utrdb, najpomembnejše enote dediščine bomo vpisali v sistem GPS, postavile se bodo tudi obvestilne table.

Da bo utrdba in tudi vsi obiskovalci utrdbe varni, je v glavnem rovu postavljen kip sv. Barbare, zaščitnice podzemnih rovov. V eni izmed dvoran je na ogled tudi razstava o ureditvi utrdb, ki so jo izdelali študentje Fakultete za arhitekturo iz Ljubljane.

Lepo vabljeni na ogled.

Fotogalerija

Dostopnost