Aktualno

Obvezno zatiranje ambrozije

Za uporabo socialnih vtičnikov kot so Like, Share in Follow gumbi omogoči zunanje piškotke

25.8.2020

Od leta 2010 je z Odredbo o ukrepih za zatiranje  škodljivih rastlin iz rodu Ambrosia (Uradni list RS, št. 63/10; Odredba) določeno, da morajo imetniki zemljišč na katerem raste škodljiva rastlina le-to odstranjevati vključno s koreninami ali odstraniti njihov nadzemni del tako, da se škodljiva rastlina v tej rastni dobi več ne obraste. Prav tako so imetniki dolžni opraviti redna opazovanja zemljišč do konca septembra.

Kot navajajo na spletni strani Sektorja za ohranjanje narave, je za njeno odstranjevanje na voljo več postopkov:

  • ročno puljenje in  prekopavanje (v tem primeru  se moramo predhodno zaščiti z rokavicami , v primeru cvetenja pa tudi z ustrezno zaščitno masko);
  • košnja ali mulčenje na višino 2 cm tik pred cvetenjem (kombinirati s prekopavanjem ali ožiganjem in/ali herbicidi);
  • večkratna košnja in vsejavanje trave;
  • površine z večletno vegetacijo kosimo ali ožigamo enkrat letno, preden se vegetacija strne;
  • kombinacija mehanske in kemične ukrepe.

Skladno s 5. členom Odredbe je odstranitev škodljive rastline strošek imetnika zemljišča. Nadzor nad spoštovanjem odredbe izvajajo fitosanitarni inšpektorji RS, ki lahko kot skrajni ukrep nespoštovanja odredbe izrečejo tudi denarno kazen.

Poljanska cesta 87

04 518 31 00

info@obcina-gvp.si

Dostopnost